Zaloguj się do serwisu:

Login:

Hasło:


Zwierzyniec – raj dla rowerzystów i nie tylko

11.10.2011 

Dzięki swojemu położeniu Gmina Zwierzyniec stanowi doskonałą bazę dla tych, którzy chcą odpocząć wśród roztoczańskiej zieleni i lubią aktywnie spędzać wolny czas. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Zwierzyńca są ścieżki poznawcze, piesze szlaki turystyczne i trasy rowerowe oraz organizowane spływy kajakowe, przejażdżki konne bryczką kuligi.

Ścieżki poznawcze

Ścieżka poznawcza na Bukową Górę – znaki zielone

Najbardziej popularna ścieżka w Roztoczańskim Parku Narodowym. Możliwość zobaczenia wspaniałych drzewostanów sosnowych, jodłowych i bukowych. Imponujący widok na Roztocze Środkowe.

Ścieżka poznawcza na Piaseczną Górę – znaki żółte

Prowadzi od Pomnika Pamięci Poległych Leśników, przez Piaseczną Górę do zwierzynieckiej starówki. Dobry punkt widokowy.

Ścieżka poznawcza po wydmie do Stawów „Echo” - znaki niebieskie
Bardzo atrakcyjne dojście do Stawów „Echo” wzdłuż strumienia Świerszcz.

Ścieżka poznawcza do Stawów „Echo” – znaki czarne

Prowadzi od Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego do Stawów „Echo”, przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Ścieżka poznawcza aleją im. Aleksandry Wachniewskiej – znaki zielone

Prowadzi od Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego poprzez strumień Świerszcz i kanał na tzw. „Zwierzyńczyku”, obsadzona okazałymi akacjami.

Ścieżka historyczno-przyrodnicza do Wzgórza Polak – znaki czerwone

Na ścieżce znajduje się punkt widokowy i aleja okazałych buków. Ścieżka rozpoczynająca się na parkingu przy drodze do Biłgoraja prowadzi m.in. przez bór jodłowy do pomnika powstańców styczniowych w Panasówce oraz znajdującego się tam obelisku upamiętniającego udział w powstaniu Węgrów walczących w oddziale Lelewela Borelowskiego.

Ścieżka historyczno-przyrodnicza do Wojdy – znaki czerwone

Ścieżka przypomina o wydarzeniach, które miały miejsce na Zamojszczyźnie podczas okupacji niemieckiej. Znajduje się tam pomnik J. Dawidenki, który zginął podczas potyczki pod Wojdą.

Ścieżka dendrologiczna we Floriance – znaki zielone

Na terenach, przez które prowadzi ścieżka reprezentowanych jest obecnie 66 gatunków drzew i krzewów występujących w lesie powstałym w sposób naturalny po zaprzestaniu hodowli sadzonek.

Ścieżka krajobrazowa we Floriance – znaki czerwone

Ścieżka krajobrazowa ukazuje enklawę pól floriańskich z otaczającymi je lasami.

Piesze szlaki turystyczne

Szlak Krawędziowy Roztocza – znaki czerwone

Uchodzi za najpiękniejszy szlak. Wiedzie od Zwierzyńca do Suśca na długości 54 km. Najbardziej atrakcyjne miejsca to: osada leśna Florianka, Górecko Kościelne oraz rezerwat „Czartowe Pole”.

Szlak Centralny Roztocza – znaki niebieskie

Szlak przecina całe Roztocze Środkowe i Zachodnie. Trasa szlaku biegnie od Bełżca do Szastarki. Podstawowa długość szlaku: 143,5 km.

Szlak roztoczański – znaki żółte

Szlak o długości 58 km prowadzi ze Zwierzyńca do Bidaczowa w Kotlinie Sandomierskiej.

Szlak im. A. Wachniewskiej – znaki zielone

Obwodnica Roztoczańskiego Parku Narodowego o długości 67 km, która prowadzi ze Zwierzyńca poprzez Szewnię Dolną, Bondyrz, Górecko Kościelne do Florianki.

Szlak łącznikowy (wariant szlaku centralnego) – znaki czarne

Szlak o długości 12 km ze Zwierzyńca do Lipowca przechodzi przez najwyższe wniesienie Roztocza Zachodniego - Dąbrowa 344 m n.p.m. Doskonałe widoki na Puszczę Solską.

Szlak partyzancki – znaki czerwone

Szlak o długości 53 km prowadzi ze Szperówki do Krynic. Przecina Park w części północnej od leśniczówki Dębowiec do Wojdy, a następnie do Krasnobrodu.

Trasy rowerowe

Centralny szlak rowerowy Roztocza – znaki czerwone

Szlak wiedzie od Kraśnika do Lwowa na Ukrainie i prowadzi lokalnymi drogami przez najbardziej interesujące fragmenty Roztocza Zachodniego i Środkowego. Szlak ma długość 273 km i podzielony jest na trzy odcinki:

  • pierwszy odcinek prowadzi przez najbardziej atrakcyjne miejscowości Roztocza Zachodniego i Szczebrzeszyńskiego od Kraśnika do Zwierzyńca,
  • drugi odcinek prowadzi od Zwierzyńca przez Tereszpol, Górecko Stare, Józefów, Susiec, Bełżec, Lubyczę Królewską do Hrebennego,
  • trzeci odcinek przebiega przez terytorium Ukrainy od Hrebennego do Lwowa.

Centralny szlak rowerowy Roztocza ukazuje duże zróżnicowanie przyrodnicze i kulturowe Roztocza. Różnorodna rzeźba terenu, szata roślinna, występujące tu zabytki kultury oraz specyficzny krajobraz powodują, że szlak jest godny zainteresowania.

Trasa rowerowa do Florianki

Licząca 13 km trasa rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego, prowadzi obok Stawów „Echo” i osady leśnej Rybakówka do przejazdu kolejowego. Dalej „Gościńcem Florianieckim” do Florianki, a potem piaszczystą leśną drogą do Górecka Starego. Jest to łatwa droga, dogodna dla wypraw rodzinnych, przebiegająca przez tereny leśne Roztoczańskiego Parku Narodowego i najlepsze miejsce do obserwacji koników polskich.

Zwierzyniec i okolice to wymarzone tereny dla rowerzystów, dla których dostępne są także oznakowane trasy piesze. Zimą szlaki piesze i rowerowe wykorzystywane mogą być jako trasy narciarskie.

Spływy kajakowe

Na terenie gminy działa kilka firm, które oferują spływy kajakiem po przepływającej tędy malowniczej rzece Wieprz. Trasa kajakowa rozpoczyna się w miejscowości Obrocz i w zależności od umiejętności i chęci może kończyć się na Zalewie „Rudka” w Zwierzyńcu, przy moście w Bagnie lub przy moście, w położonej w sąsiedniej gminie miejscowości Szczebrzeszyn.

Zaprzęgi konne

Piękne krajobrazy zwierzynieckiego Roztocza mogą być podziwiane o każdej porze roku z bryczki, czy też z sań. Przejażdżki konne organizowane są zarówno przez Roztoczański Park Narodowy, jak i lokalną społeczność.

Kąpieliska

Na terenie Gminy Zwierzyniec funkcjonują dwa kąpieliska. Zalew „Rudka” przeznaczony jest do uprawiania sportów wodnych. Można tu wynająć sprzęt pływający. Miłośnicy kąpieli wodnych wykapać się mogą w Stawach „Echo” przepięknie położonych wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Gmina Zwierzyniec zaprasza na długi i aktywny wypoczynek. Dzięki bogatej ofercie rekreacyjnej turyści mają zapewnioną możliwość dotarcia do najróżniejszych ciekawych pod względem historycznym i przyrodniczym zakątków Roztocza, z którymi obcowanie zapewni spokój, rozluźnienie i „naładowanie baterii” życiowych, a jednocześnie poprawę kondycji fizycznej.

 

Kursy walut

NBP 2020-07-15
USD 3,9117 -1,14%
EUR 4,4738 -0,40%
CHF 4,1677 -1,04%
GBP 4,9309 -0,54%
Wspierane przez Money.pl

Giełda

GPW

2020-07-15

WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl

Statystyki GPW


Największe wzrosty  2020-07-15
Walor Kurs Zm.[%] Obrót [mln]
Pharmena SA Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
Work Service SA
INC SA
Elektrotim SA
Wspierane przez Money.pl

Plan Miasta