Zaloguj się do serwisu:

Login:

Hasło:


Zwierzyniec – dla zdrowia

11.10.2011 

Zwierzyniec i okolice przez wiele wieków funkcjonowały jako „Letnisko Królewskie”. Był to teren rekreacji weekendowej dla rodu Zamoyskich, do którego zapraszano licznych, często znamienitych gości. Z uroków miejscowości korzystali m.in. polscy królowie: Władysław IV, Jan Kazimierz i Michał Korybut Wiśniowiecki. To tutaj Jan Sobieski poznał Marię Kazimierę d’Arquien, późniejszą królową Marysieńkę. Na przełomie XIX i XX wieku Zwierzyniec był modną miejscowością rekreacyjno-wypoczynkową. Warto wspomnieć, że uroki Zwierzyńca podziwiali m.in. Maria Kuncewiczowa, Isaac Singer, Bolesław Leśmian, Tadeusz Gajcy i Jarosław Iwaszkiewicz.

Obecnie Gmina Zwierzyniec także jest chętnie odwiedzana przez turystów, nie tylko z Polski, ale również z całego świata.

Korzystne warunki klimatyczne i walory przyrodnicze obszaru wynikające z położenia wśród leśnych kompleksów Roztoczańskiego Parku Narodowego, tworzą w Zwierzyńcu wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju różnych form turystyki aktywnej, zaś nieskazitelnie czyste powietrze i „zdrowy” mikroklimat sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi.

Okolice Zwierzyńca charakteryzuje najmniejsze w kraju zachmurzenie nieba – poniżej 62% rocznie, najwyższa w Polsce liczbą dni bezchmurnych (>40 w roku) oraz najwyższa wartością względnego usłonecznienia w skali kraju. Obliczono, że słońce świeci tu ponad 100 dni w roku. Miasto ze wszystkich stron otoczone jest lasami, które zajmują ok. 66% powierzchni gminy. Liczne kompleksy leśne sprawiają, że stężenie jodu w okolicy należy do jednego z największych poza wybrzeżem.

Bogactwo przyrodnicze Zwierzyńca, a także zróżnicowana, jak na tak niewielką miejscowość, oferta turystyczna powodują, że jest to miejsce, które zadowoli zarówno osoby potrzebujące wytchnienia, odpoczynku i regeneracji sił, jak również osoby preferujące aktywny wypoczynek. Ci ostatni mogą skorzystać z licznych atrakcji, tj.:

- dobrze rozwinięta struktura ścieżek dla piechurów;

- bardzo ciekawe i o zróżnicowanym poziomie trudności szlaki dla rowerzystów;

- doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego;

- przepiękne widoki gwarantowane przy okazji korzystania z licznych tras spływów kajakowych;

- zwiedzanie zabytków i muzeów;

- doskonałe warunki do letniego wypoczynku nad wodą (na turystów czekają kąpieliska Stawy „Echo” i Zalew „Rudka”);

- letnie przejażdżki bryczką lub zimowe kuligi po okolicznych lasach;

- wiele możliwości do zdobycia wspaniałych trofeów wędkarskich.

Istotną rolę w przyszłości odgrywać tu mogą masaże, kąpiele ziołowe i błotne, kosmetyczne zabiegi pielęgnacyjne, zajęcia sportowo-terapeutyczne dla grup zorganizowanych typu joga, pilaste, medytacje, odbywające się w wyznaczonym miejscu w otoczeniu pięknych krajobrazów przyrodniczych. Usługi pielęgnacyjne i rehabilitacyjne umożliwią zadbanie o swój wygląd i pozwolą się rozluźnić i wyzbyć wszelkiego napięcia i bólu o podłożu kostno-stawowym, mięśniowym, nerwowym i psychicznym.

Zwierzyniec to idealne miejsce dla osób przyzwyczajonych do życia w pośpiechu i równie intensywnego odpoczynku. Dla osób, które poszukują swoistego azylu od codzienności, które zagwarantuje relaks, rozluźnienie, „naładowanie baterii” i nabranie dystansu do bieżących problemów. Odwiedzający Zwierzyniec to w dużej mierze osoby, które na co dzień odczuwają potrzebę zadbania o swoje zdrowie, lubiące aktywność oraz te, które na co dzień nie mają czasu lub wystarczającej mobilizacji na zajęcia ruchowe.

Wszystkie walory, łącznie z unikalną przyrodą i bogatą historią tego miejsca, świadczą o niewątpliwej niezwykłości Zwierzyńca, będącego swoistą „stolicą” Roztocza Środkowego i są naturalną gwarancją udanego wypoczynku połączonego z podniesieniem witalności organizmu. Otaczająca przyroda dostarcza szereg możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, zaś dobrze oznakowane szlaki, ścieżki oraz dostępne wypożyczalnie ułatwiają korzystanie z oferty miejsca.

Kursy walut

NBP 2020-07-15
USD 3,9117 -1,14%
EUR 4,4738 -0,40%
CHF 4,1677 -1,04%
GBP 4,9309 -0,54%
Wspierane przez Money.pl

Giełda

GPW

2020-07-15

WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl

Statystyki GPW


Największe wzrosty  2020-07-15
Walor Kurs Zm.[%] Obrót [mln]
Pharmena SA Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
Work Service SA
INC SA
Elektrotim SA
Wspierane przez Money.pl

Plan Miasta