Zaloguj się do serwisu:

Login:

Hasło:


Kajakiem przez Zwierzyniec i Roztocze

11.10.2011 

Spływy kajakowe, obok pieszych i rowerowych wycieczek są jedną z najbardziej popularnych form aktywnego wypoczynku i wspaniałą rozrywką w gronie rodziny lub znajomych.

Żeby skorzystać z tej formy odpoczynku wcale nie trzeba mieć bogatego doświadczenia. Wręcz przeciwnie. Turysta, który do tej pory nie miał styczności z tym sportem, a zechce zdecydować się na spływ kajakiem, zostanie otoczony troskliwą opieką instruktorów.

Na terenie Gminy  Zwierzyniec działa kilka ośrodków, z których oferty możemy skorzystać podczas organizowania spływu kajakowego. Oferują one wycieczki kajakiem po rzekach: Wieprz, Tanew, Por oraz Łada. Do najbardziej popularnych należy trasa z miejscowości Obrocz do Szczebrzeszyna, po rzece Wieprz. Jest podzielona na etapy. Pierwszy ma 7 kilometrów i biegnie z Obroczy do Zalewu „Rudka” w Zwierzyńcu. Jego przepłynięcie zajmuje dwie godziny. Drugi etap to trasa: Zalew „Rudka” w  Zwierzyńcu – miejscowość Bagno. Wynosi ona 4 km, a na jej pokonanie trzeba  poświęcić półtorej godziny. Później od Bagna zaczyna się 5-kilometrowy trzeci etap i ciągnie się przez Turzyniec do Żurawicy. Ten fragment pokonamy w godzinę. Tak jak następny z Żurawnicy do miejscowości Brody Małe  oraz ostatni z Brodów  do Szczebrzeszyna. Większość odcinków jest  łatwych, dobrze oznakowanych i idealnie nadających się dla osób, które do tej pory nie miały styczności z kajakiem. Cała trasa jest bardzo malownicza i jej wybór gwarantuje świetny wypoczynek. Firmy, które zajmują się organizowaniem spływów, oferują też podróże po innych rzekach i to nie tylko dla amatorów, ale również bardziej doświadczonych kajakarzy. Korzystając z ich oferty w kajakach można spędzić nawet cały tydzień, a poświęcony temu urlop może być niesamowitą przygodą, podczas której sprawdzimy również naszą wytrzymałość i mięśnie. Osobom, dla których kajaki to nie pierwszyzna, śmiało można polecić spływ rzeką Tanew. Ma pięć etapów, z których każdy zajmuje od 5 do 7 godzin. Trasa ciągnie się od  Narola, przez Rebizanty, Borowe Młyny, Osuchy, Królewie Stare aż do Harasiuków. Odcinki mają od 18 do 25 kilometrów długości. Pierwsze trzy etapy zaklasyfikowano na takie o trudnym charakterze i przeznaczone dla wytrzymałych i ambitnych kajakarzy. Na swojej drodze będą musieli pokonać powalone drzewa, kamienie, dziką przyrodę i wiele zakrętów. Ostatnie dwa są polecane na rodzinną rekreację, ponieważ rzeka na tych odcinkach jest  szeroka i  dominuje tu malownicza przyroda.

Jeżeli interesują nas spływy po innych rzekach, to również istnieje możliwość ich organizacji. Wówczas  trasa ustalana jest bezpośrednio z organizatorem.

Kajaki to nie jest sport adresowany do osób z grubym portfelem. Firmy działające na terenie Gminy Zwierzyniec i zajmujące  się organizacją wypoczynku dla turystów, oferują atrakcyjne ceny. Wypożyczenie i dostarczenie kajaka na dany etap spływu to wydatek od 30 do 70 zł w zależności od rodzaju wypożyczonego sprzętu oraz wybranego odcinka trasy. Można wybrać kajak jednoosobowy, dwuosobowy albo kanadyjkę, czyli niewielką łódź napędzaną wiosłem o jednym piórze. Chociaż woda zawsze niesie ze sobą ryzyko, to firmy organizujące spływy kajakowe, w szczególny sposób dbają o nasze bezpieczeństwo. Instruktorzy powiedzą nam jak właściwie zabezpieczyć cenne dokumenty przed zamoczeniem, równomiernie rozłożyć ciężar na obie burty, a przede wszystkim, jak podczas spływu  utrzymać kajak na wodzie. Dlatego spływy roztoczańskimi rzekami okazują się czymś więcej niż przygodą, są również pożyteczną lekcją.

Kursy walut

NBP 2020-07-15
USD 3,9570 +0,02%
EUR 4,4916 +0,38%
CHF 4,2117 +0,26%
GBP 4,9576 -0,62%
Wspierane przez Money.pl

Giełda

GPW

2020-07-15

WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl

Statystyki GPW


Największe wzrosty  2020-07-15
Walor Kurs Zm.[%] Obrót [mln]
Pharmena SA Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
Sunex SA
CI Games SA
Magna Polonia SA
Wspierane przez Money.pl

Plan Miasta